22.03.2020

Důležité informace * od hasičů naleznete ZDE * od Města Český Dub ZDE  

22.03.2020

Mnozí se ptáte, co se u nás tak dlouho děje  v hasičárně se rekonstruuje a buduje A co to bude? Nebojte, brzy se to dozvíte

02.03.2020

Pokud se přeci jen rozhodnete pálit klestí, prosíme o zaregistrování na této webové adrese https://paleni.izscr.cz/ Děkujeme velmi pěkně  

29.02.2020

Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek) které mohou v důsledku větru ohrožova

more...

24.02.2020

Ufoukanou noc prořízl třikrát za noc zvuk sirény na hasičské zbrojnici. Zrovna to se stalo, při poslední tlakové níži, kterou přinesla Julie, terčem kritiky obyvatel bydlících v blí

more...

Siréna Julie - Po 24.února 2020

Ufoukanou noc prořízl třikrát za noc zvuk sirény na hasičské zbrojnici. Zrovna to se stalo, při poslední tlakové níži, kterou přinesla Julie, terčem kritiky obyvatel bydlících v blízskosti zbrojnice.

Pro hasiče je přitom siréna nejspolehlivějším způsobem, jak se svolat, pokud někdo v nouzi potřebuje jejich pomoc.

Použití sirén je nařízené zákonem, všechny další způsoby jsou doplňující. Používají je hasiči nejen u nás, ale i ve všech okolních státech.
Takovým doplňkem jsou například zprávy nebo emaily, které krajské operační středisko zasílá hasičům na mobilní telefon. Na mobilní telefon Vám přijde textová zpráva, nebo zvuková, kterou po zvednutí příchozího hovoru přečte automat.

Ačkoliv se jedná o moderní a pro ostatní obyvatele města tichý způsob svolávání, nemohou se dobrovolní hasiči při poplachu spolehnout jen na mobilní telefony.

A při Julii se i tak stalo. Během noci z 23. na 24. února zazněla siréna poprvé ve 23:45 hodin. V tuto chvíli hasiči z výjezdové jednotky Český Dub slyšeli pouze sirénu a přišla jim SMS, kterou zasílá přístroj spouštějící přímo sirénu. V tuto chvíli hasičům dorazila zpráva ve tvaru „VYHLÁŠEN POPLACH JPO ČESKÝ DUB“.  Zpráva o tom, co se děje a kam mají jet vůbec neměli. Tu si museli telefonicky zjistit až operačního střediska.

Textovka a hovor z aplikace Fireport tentokrát nedorazil. Nedorazil ani email s odkazem na mapu.

Siréna je první, co hasič slyší. Mobilní telefon nemáte vždy po ruce. Pokud zazní siréna většinou, co první vezmete do ruky jsou klíče, telefon a jdete. Nemáte čas koukat, co se děje. To si většinou přečtete až na obrazovce, když se v hasičárně oblékáte.  

A že to obyvatele vzbudí? Bohužel vzbudí, ale oni zůstanou v pohodlí domova, kdežto dobrovolní hasiči jedou k zásahu.

V tuto noc, při Julii, zasahovali českodubští hasiči u třech výjezdů.

První byl ve 23:45 hod.  Tento výjezd byl poměrně krátký a hasiči se odebrali do svých domovů, aby zalehli do svých postelí a během pár minut se opět siréna rozezněla. Bylo 0:34 hod. Opět se oblékli a jeli do hasičárny. Na zásah delší. Museli totiž čekat na příjezd elektrikářů. Ale opět přijeli domů, zalehli do svých postelí a chtěli usnout. Ale Julie jim to nedovolila. Ve 3:08 byli povoláni znovu, na další popadané stromy. Část jednotky jela likvidovat nahlášenou událost, další jela na monitoring okolí. Domů se dostali ve 4:30 hod., aby se přestrojili do pracovního, vzali si svačinu a šli každý do své práce.  Někdo na 8 hodin, někdo na 12, ale i na 24 hodin.

Takže vážení spoluobčané ráno do práce nejedete jen vy, ale i ti celou noc zasahující hasiči. Pokud by oni celou noc nelikvidovali následky Julie je možné, že byste se do své práce vy nedostali.

Houkání sirény v dnešní době není rozmar. Když ji uslyšíte, všechno Vám z ruky upadne a jedete. Jedete někomu pomoci. Ať už je to spadlý strom, vyteklý olej na silnici, dopravní nehoda, požár nebo záchrana života.

To, že siréna houká několikrát během dne, jsou výjimečné případy ve vyjimečných událostech.

SDH Český Dub

Sbor dobrovolných hasiči © 2010